AB’de koltuk savaşı: ‘Ayağını kaydırmaya çalışıyor’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in yerine yeni bir isim gelmesi için çalışma yürüttüğü ortaya çıktı.

Bloomberg’in konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı habere göre, Macron, von der Leyen’in liderliğinden rahatsız ve onun yerine Avrupa Merkez Bankası’nın eski Başkanı Mario Draghi’nin gelmesi için diğer AB liderleriyle görüşmeler yapıyor. 

Macron’un daha önce seçilmesini desteklediği von der Leyen, iki ay içinde yapılacak seçimlerde 5 yıl daha görevini sürdürmeyi amaçlıyor.

Fransa lideri, geçen ay Brüksel’de yaptığı açıklamada con der Leyen’i açıkça eleştirerek “Komisyon başkanlığı genel çıkarları korumakla yükümlü, o nedenle çok politik tutum almamalı. Mevcut komisyon bunu yaptı” demişti.

Avrupa Parlamentosu’nda en fazla koltuğa sahiğ olan merkez sağ Avrua Halk Partisi’nin adayı olan Von der Leyen, şu anda Avrupa Komisyonu başkanlığı için en popüler isim konumunda. Yine de yeniden seçilmesi için parlamentodaki diğer grupların desteği gerekiyor.

Almanya’nın eski Savunma Bakanı olan Ursula von der Leyen, son dönemde kendisine yakın isimlere yüksek maaşlı işler sağlama eleştirileriyle karşı karşıya. Avrupa Komisyonu ise işe alma süreçlerinin prosedürlere uygun olduğunu savunuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x