Güven artacak, dış sermaye akışı hızlanacak! İTO Başkanı Avdagiç S&P’nin not artışını değerlendirdi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, S&P’nin, Türkiye’nin kredi notunu “B“den “B+“ya yükseltirken, kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korumasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkiye’ye dış sermaye akışının hızlanacağı yönünde değerlendirmede bulunan Avdagiç “Özellikle yılın ikinci yarısında dezenflasyon sürecinin de başlamasıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında ekonomiye olan güven daha da artacak” ifadelerini kullandı.

Fitch’in ardından S&P Global’in de Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükselttiğine ve kredi notu görünümünü “pozitif” olarak koruduğuna dikkati çeken Avdagiç, şunları kaydetti:

“Özellikle yılın ikinci yarısında dezenflasyon sürecinin de başlamasıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında ekonomiye olan güven daha da artacak, dış sermaye akışı hızlanacaktır. Enflasyonla mücadelemiz eşgüdümle ve kararlılıkla sürdükçe kazanan Türkiye ekonomisi olacak. Gelen ve ufuktaki artışlar piyasa motivasyonuna ve Türkiye’ye bakış açısına büyük katkı verecek. Not artışlarında ihtiyacımız olan yeni mesafeleri almak için uyguladığımız ekonomi programını istikrarla sürdürmemiz çok önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x